Naucz się wstrzymywać zadawanie ciosów, aż będziesz mógł dosięgnąć przeciwnika

Lǐ Xiăolóng 李小龍 (Bruce Lee)

Sanda

Sanda, czyli rodzaj walki full contact w rękawicach i ochraniaczach (m.in. na korpus, głowę, golenie, stopy, szczękę, krocze) jest zbliżona do kick-boxingu, ale z szerokim wykorzystaniem rzutów i zepchnięć z tzw. Lei Tai, czyli ringu na podwyższeniu otoczonego materacami. Wzięło się to z tradycji chińskiej, gdzie niegdyś wojownicy walczyli na platformie, która była otoczona naostrzonymi palami a walki toczono na śmierć i życie. Na zawodach ring ma wymiary 8 x 8 m.
W wersji zawodowej Sanda walczy się tylko w rękawicach i ochraniaczu na szczękę z możliwością używania dodatkowo kolan i łokci.
Spójne z Sanda jest Qingda, która jest odmianą light contact. W tej kategorii biorą udział juniorzy jak i seniorzy z określonymi w regulaminie ograniczeniami używania technik i zbyt dużej sile w wykonywanej technice. Przykładowo w Qingda nie można wykonać techniki kopnięcia na głowę, wysokich rzutów lub serii uderzeń na głowę.
W walce sportowej są dwie rundy - zawodnik, który wygrał 2 rundy, lub 2 z 3 rund w przypadku dogrywki, zwycięża cala walkę. Rundy trwają 2 min, przerwa miedzy rundami, 1 minutę.

Sanda