Ból jest najlepszym nauczycielem. Tylko nikt nie chce być jego uczniem
Lǐ Xiăolóng 李小龍 (Bruce Lee)
Termin „Wushu”( 武术) oznacza „sztuki walki”. Składa się on z dwóch znaków, pierwszy to znak 武 (Wu), składa się z dwóch pojęć: Ge 戈, które oznacza broń w sensie ogólnym i Zhi 止, które oznacza zatrzymanie. Znak Shu 术 tłumaczymy jako sztukę. Tak więc 武术 (Wushu) oznacza „sztukę zatrzymywania broni”, a szerzej „metodę powstrzymania agresji”, by osiągnąć stan spokoju. Nazwa Kung Fu, używana przed Wushu oznacza wysoki poziom umiejętności (功夫, Gōngfu), czyli dążenie do doskonałości w sztukach walki. W uproszczeniu używamy Wushu, która określa sztuki walki w ogóle, natomiast w pełnej nazwie przy bardzo dokładnym określeniu - Zhongguo wushu ( 中国武术) oznacza "chińskie sztuki walki".
Czym jest Kung Fu/Wushu?
Kung Fu/Wushu jest częścią bogatego dziedzictwa Chin, produktem wiedzy wielu pokoleń. Jest integralną częścią chińskiej kultury, łączy w sobie sztuki walki, ćwiczenia podtrzymujące zdrowie, pokazy, wiedzę sportową i etykę, krótko mówiąc obejmuje wyjątkowo szeroki zakres działania człowieka. Kung Fu/Wushu powstało u zarania dziejów kultury chińskiej. Z biegiem lat ewoluowało i dostosowywało się do otoczenia, oraz czasu. Kung Fu/Wushu jest bardzo stare, kształtowało się w wyniku prób i mozolnych ćwiczeń, udoskonalania technik. Jako odrębna sztuka walki powstała zanim sporządzono pierwsze zapiski na ten temat, w związku z czym nie można dokładnie podać daty powstania lub odkrycia Kung Fu/Wushu, które jest nadal zjawiskiem dynamicznym – jego rozwój nie został zakończony.
Wszelkie elementy kultury chińskiej takie jak pismo, parzenie herbaty, strategia dorastały jednocześnie z Kung Fu/Wushu, w związku z czym przeplatają się ze sobą, a ich granice są bardzo płynne. Dziś Kung Fu/Wushu przejawia się w różnych postaciach. Jest sportem, formą aktywności fizycznej służącej poprawie zdrowia i kondycji psychicznej, elementem filmów akcji i sposobem na życie. Dzięki przemysłowi filmowemu i aktorom promującym chińską kulturę i tradycję Kung Fu/Wushu zyskało dużą popularność na całym świecie. Chińskie sztuki walki, które niegdyś były wiedzą tajemną przeznaczoną dla nielicznych, dziś są ogólnodostępne.
Korzyści jakie daje trening Kung fu/Wushu
Kung Fu/Wushu jest sportem dla każdego. Bogactwo technik Kung Fu/Wushu pozwala na dobranie ćwiczeń zarówno dla dzieci jak i dorosłych czy osób starszych, bez względu na poziom sprawności i predyspozycje.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie ćwiczą Kung fu/Wushu - dla niektórych to sztuka walki i samoobrona, dla innych gimnastyka rekreacyjna czy odchudzająca, a dla jeszcze innych – doskonalenie siebie poprzez trening. W Chinach Kung Fu/Wushu stanowi najstarszy sposób utrzymania tężyzny fizycznej.
Przed nazwą Wushu używa się określenia kung fu, co oznacza czas i doskonalenie się w danej dziedzinie. Opanowanie Kung Fu wymaga poświęcenia wielu lat.
Ilu ludzi w Chinach uprawia Kung Fu/Wushu, tego nie sposób policzyć. Chińskie Towarzystwo Wushu określa ilości uprawiających sztukę walki Kung Fu/Wushu na około 120 milionów. W istocie sztuka walki Kung Fu/Wushu głęboko zakorzeniła się w życiu Chińczyków. W szkołach podstawowych i średnich nauka Kung Fu/Wushu jest obowiązkowa.
Jest to sport który rozwija wszechstronnie - podobnie jak gimnastyka rozwija gibkość, prawidłową postawę ciała, koordynacje, estetykę ruchów, siłę, kondycję i szybkość. Jest to dobry start, żeby przygotować ciało do innych dyscyplin.