Bądź jak woda – przystosowuje się do każdego naczynia, a może zniszczyć skałę
Lǐ Xiăolóng 李小龍 (Bruce Lee)
Systemy sportowe i tradycyjne
Kung Fu/Wushu sportowe dzieli się na dwie główne kategorie. Pierwsza to Taolu, czyli formy, które są pokazem sprawności fizycznej, technik obrony i ataku oraz Sanda walka w ochraniaczach na zasadzie full contact. Taolu zawiera techniki ręczne, z bronią, walki układane i pokazy grupowe. Taolu dzieli się na sport i tradycję.
W kategorii form sportowych wyróżniamy trzy systemy: Changquan, Nanquan i Taijiquan. Changquan, to synteza najważniejszych północnych stylów tradycyjnych: Chaquan, Huaquan, Hongquan i Paoquan. Pochodzą one z głównych ośrodków w prowincjach: Henan, Shandong, Hebei, Shanxi i Shaanxi. Pod Changquan podlegają cztery bronie: miecz – jian, włócznia – qiang, szabla – dao i kij – gun. Nanquan, jest syntezą najważniejszych tradycyjnych stylów południowych: Hung Gar, Chou Gar, Lau Gar, Lei Gar i Mok Gar. W tym stylu wykonuje się ćwiczenia z południową szablą – nan dao i kijem – nan gun. Głównymi ośrodkami południowych stylów są prowincje Fujian i Guangdong. Bardzo ważną rolę w rozwoju południowych stylów Kung Fu/Wushu odegrała filia klasztoru Shaolin mieszcząca się w prowincji Fujian. W konkurencji Taiji sportowego prócz formy ręcznej prezentuje się układ z mieczem. W kategorii systemów tradycyjnych wyróżniamy style północne i południowe, ktore mają jeszcze podział na style zewnetrzne (np. styl orła czy żurawia) i style wewnętrzne (np. Taiji czy Baguazhang).
Do systemów tradycyjnych zalicza się: Pięść Shaolin (Shaolinquan), style: modliszki (Tanglangquan), węża (Shequan), małpy (Houquan), tygrysa (Huquan) pijanego mistrza (Zuijiuquan), Wu Song zrywający kajdany (Wu Song Tuo Kao), umiejętność ziemi (Ditangquan) i wiele innych.
Istnieje jeszcze konkurencja Duilian, czyli pokazowe walki układane, gdzie zawodnicy wykonują niezwykle widowiskowy układ z bronią lub bez broni symulujący walkę. Jak każdy profesjonalny sport, Kung Fu/Wushu ma własny system oceniania zatwierdzony przez światową federację Wushu IWUF. Trzy grupy sędziów A, B i C -formy sportowe i dwie grupy sędziów – A i B formy tradycyjne, oceniają występ zawodników. Każda grupa wartościuje odpowiedni aspekt występu zawodnika.